Biblioteka Uniwersytecka UJK zaprasza na spotkanie promujące książkę „Między słowami. Emil Zegadłowicz w świecie sztuki, literatury i teatru”. Wydarzenie odbędzie się 27 maja 2025 r. (wtorek) o godz. 17:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Uniwersyteckiej 19. Wstęp wolny – zapraszamy.
Publikacja „Między słowami. Emil Zegadłowicz w świecie sztuki, literatury i teatru” ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie w 2024 r. Za redakcję odpowiedzialni byli Henryk Czubała, Joanna Kulczyńska-Kruk oraz Joanna Warońska-Gęsiarz. Książka znalazła się gronie 33 publikacji nominowanych do nagród i wyróżnień w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, a także otrzymała wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.
Emil Erwin Zegadłowicz - polski poeta, prozaik, dramatopisarz, znawca sztuki i tłumacz. Urodził się 20 lipca 1888 roku w Białej Krakowskiej, zmarł zaś 24 lutego 1941 roku w Sosnowcu. Dzieciństwo spędził nieopodal Wadowic – w Gorzeniu Górnym. Studiował polonistykę, germanistykę oraz historię sztuki. Pracował m.in. jako urzędnik w Ministerstwie Kultury i Sztuki, był także kierownikiem literackim Teatru Polskiego, doradcą Księgarni św. Wojciecha, redaktorem czasopism, twórcą grupy poetyckiej Czartak, a także współzałożycielem kabaretu Ździebko w Poznaniu i tłumaczem „Fausta”. Był odkrywcą talentu świątkarza Jędrzeja Wowry – zajmującego się rzeźbiarstwem ludowym. Najbardziej znane jego utwory to powieści „Zmory” oraz „Motory”, a także tom ballad „Powsinogi beskidzkie”.
Biblioteka Uniwersytecka UJK w Kielcach posiada różnorodne materiały związane z pisarzem, a dzięki programowi Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN), finansowanemu przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach projektu „Digitalizacja zasobu archiwum domowego Emila Zegadłowicza” udostępniła w Bibliotece Cyfrowej UJK 19 475 dokumentów.